Hypoteční segment klesá, poptávka po investicích a pojištění roste, říká finanční ředitel Jan Bartušek ze skupiny DRFG

Investiční skupina DRFG se vyjma nemovitostí a telekomunikací zaměřuje i na sektor finančních služeb. Před půl rokem DRFG úspěšně investovala do fintech startupu Investown a poohlíží se po dalších příležitostech. Do jejího portfolia náleží i platforma Chytrý Honza, která v loňském roce zažila rekordní boom v oblasti zprostředkování hypoték. Vzhledem k aktuálnímu vývoji se zaměřuje především na segment investic a pojištění, oblast hypoték ale rozhodně neopouští.

Vliv růstu úrokových sazeb a cen energií v divizi finančních produktů

V divizi finančních služeb se DRFG růst cen energií příliš netýká. Naopak vysoké úrokové sazby segment DRFG ovlivňují značně. Dočkali se ochlazení poptávky po hypotečních úvěrech, který klade větší důraz a tlak na ostatní segmenty, jako jsou investice nebo pojištění, kterým se také věnují. Zkrátka jeden ze segment silně ochladl, ostatní prudce rostou. Při vysoké inflaci klienti přemýšlejí, jak chránit své prostředky a majetek, což je zcela přirozené.

Jak Chytrý Honza reaguje na pokles aktivity na hypotečním trhu?

Chytrý Honza má obrovskou přednost v tom, že je dlouhodobě orientován na všechny části trhu, tedy ne jen na trh hypoteční. Loni byla aktivita v tomto segmentu nejvyšší, a pokud jde o zprostředkování hypoték, Chytrý Honza zažil rekordně úspěšný rok. Pokles je nyní znatelný. Je třeba se aktuálně soustředit na oblast investic a pojištění. Pochopitelně není úplně snadné otočit celý byznys model do těchto sfér, nicméně konzultantská síť je poměrně flexibilní a dokáže se rychle adaptovat.

Predikovaný vývoj na hypotečním trhu z pohledu Rusňákovy DRFG

Zajisté vše bude hodně záviset na současných sazbách. Zatím nic nenapovídá tomu, že by ČNB měla sazby snižovat. Proto v DRFG očekávají, že i hypoteční sazby budou ještě v průběhu příštího roku na poměrně vysokých hodnotách. Pravdou je, že za poslední týden jsme zaregistrovali u několika bankovních domů nepatrný pokles. Svou roli určitě hraje i silná konkurence. Aby banky umístily na trh určitý objem úvěrů, potřebují, aby alespoň klienti s vyšší bonitou jejich sazby akceptovali a jít s nimi o trochu níž.

Má smysl vyčkávat na snížení sazby u hypotečního úvěru?

Vše se odvíjí od toho, jak nad hypotékou lidé uvažují a v jaké životní situaci se nachází. „Vysoké sazby tu budou maximálně rok nebo dva, potom se začnou nějakým způsobem normalizovat. Pokud se na to díváte dlouhodobou optikou a řešíte osobní bytové potřeby, čerpání úvěru dává smysl. V případě investičních hypoték jsou ovšem aktuální sazby na pováženou,“ říká Jan Bartušek, který ve skupině DRFG vede divizi finančních služeb. Máme tu ale sekundární problém. Ačkoliv by lidé byli ochotni řešit bytovou potřebu i za cenu vysokých úrokových sazeb, bankovní skóring jim čerpání úvěru často zkomplikuje přísnými požadavky, které zapříčiní, že ani rodina s nadprůměrnými příjmy neprojde poměrně striktním sítem u bank.

Investice do českého fintech startupu Investown

Jedná se o nový investiční projekt, který má přesah do oblasti financí, ale současně je významně technologický. Jde o online platformu, která poskytuje mikro investice do nemovitostních projektů realizovaných formou crowdfundingu. Skupina DRFG je z projektu nadšená a vidí zde obrovský potenciál. V současnosti s Investownem řeší v oblasti synergických efektů real estate divizi, nebo možnosti investování pro klienty skupiny DRFG Davida Rusňáka. Autor: Michal Pecka

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Ema Foldyšová