Domácí sauna

Určitě jsme uvažovali nad tím, mít doma svou saunu. Už vzhledem k tomu, že se nemusíme o saunu dělit s veřejností. Sauna je místo odpočinku a relaxace, které nám dodá energii na další den. Existuje ale několik druhů sauny, které se liší svým charakterem. Jakou si zvolit je čistě jen na nás.

Finská sauna

Asi nejznámější je finská sauna. Suchý vzduch je zde ohříván na teplotu, která dosahuje až 110 stupňů Celsia a tím samozřejmě aktivuje pocení našeho těla. Relativní vlhkost vzduchu se ve finské sauně pohybuje kolem 10%, ale zvýšit ji můžeme poléváním kamenů. Můžeme také použít esenciální bylinné oleje, které povzbudí naši mysl. Saunování ve finské sauně trvá nejdéle 15 minut a poté je třeba tělo dobře zchladit pod sprchou nebo v přírodním bazénu. Posiluje náš imunitní systém, je vynikající jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

Infrasauna

Poslední dobou se ale také často mluví o infrasauně. Je založena na principu prohřívání lidského těla infrazářením a to pomocí speciálních keramických zářičů. Zde se prohřívá nejen povrch těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně. Teplota v ifrasauně je daleko nižší. Díky saunování v infrasauně můžeme dobře redukovat svou váhu, zlepšujeme imunitní systém, odbouráme stres, únavu a nervozitu.

Turecká lázeň

Turecké lázně jsou také známé jako hammam a mají své kořeny ve vzdálené minulosti. Teplota v místnosti se pohybuje mezi 32-52 ° C a vlhkost dosahuje 98-99%. Pomáhá relaxovat a zlepšovat krevní oběh, tělo se zbaví toxinů, tělo se postupně uvolňuje a únava pryč a nadváha se postupně snižuje.

Proč si pořídit saunu doma

Má to své výhody. Nemusíme nikam chodit a i koupel, která je součástí každé sauny je nám po ruce. Dále se nemusíme ostýchat před zvědavci ve veřejných saunách a čas, který strávíme v sauně si můžeme určit sami. Máme několik možností, jak získat saunu. Můžeme si ji postavit sami nebo vše přenecháme odborníkům z profesionální firmy. Sauna může stát třeba na naší zahradě, jako samostatný objekt. Vypadá pak spíše jako pohádkový domeček, který je v blízkosti přírodního zdroje vody. Sprchu můžeme mít ale jako součást sauny. Dnes existuje také ale možnost, že saunu si můžeme pořídit jako hotový výrobek v podobě saunové kabiny. Ta má různou velikost i rozměry, je vyrobena z kvalitního dřeva a dokonalý design. Vzhledem k tomu, že tyto kabiny se staly velmi oblíbené, jejich velikost je vhodná do malých bytů nebo do míst, kde potřebujeme využít každý centimetr.

Sauna má ovšem i svá pravidla

Jistě bychom do sauny neměli chodit pod vlivem alkoholu nebo s plným žaludkem. Ale ani prázdný žaludek není to pravé ořechové. Pokud máme hlad, dejme si lehkou svačinu v podobě salátu. Sauna je místem relaxace a odpočinku tak bychom si na to měli vyhradit více času. Do sauny bychom také neměli chodit v plavkách, dodržujeme nějaké hygienické návyky. Saunu všeobecně mají rády ženy, jejím pravidelným navštěvováním můžeme poznat úbytek na váze a můžeme se také zbavit celulitidy. Tak uvolněme své tělo i mysl.

Publikováno: 22. 02. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová