Tipy a rady

Může prach explodovat? Ano!

Když u někoho nebo i u sebe doma vidíme prach, spíše než jakékoli nebezpečí nás napadne, že se už dlouho neuklízelo. V průmyslové výrobě ale mlže prach znamenat velký problém.

Bez zbytečných rizik

Likvidace prachu je v provozech a výrobnách nutná kvůli bezpečnému pracovnímu prostředí. S prachem si většinou žádná rizika nespojujeme, výbušné vlastnosti přisuzujeme spíše plynům a kapalinám, než prachu. Snad jen střelný prach z filmů o kovbojích nám evokuje explozi. Rizika výbuchu jsou ale i u běžného prachu, se kterým se setkáme ve zpracovatelských závodech napříč všemi odvětvími průmyslu. Když se totiž prach usadí ve větší vrstvě, což u mnoha druhů prachu znamená už jen jeden milimetr, může docházet ke vzniku prostředí s rizikem požáru či výbuchu. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu je tak naprosto nezbytná pro bezpečné prostředí pro práci. Bez likvidace prachu by byli pracovníci i stroje vystaveni zbytečným rizikům, pro mnoho provozů je tak nutnost odsávání prachu ukotvena v normách a nařízeních.

Pozor i na železo

Za explozní se považuje každý druh organického prachu v potravinářském průmyslu. Mouka, cukr, obilí, slad, kakao, škroby, senný prach a mnoho dalších jsou velmi náchylné k vytváření elektrostatického náboje. Za nebezpečný se považuje také uhelný prach, který již mnohokrát svou sílu ukázal, i dřevní nebo papírenský prach. Odsávání explozního prachu co nejblíže místu jeho vzniku je tak důležité v každém typu průmyslu, i v těch, kde bychom žádný problém nehledali. Stupeň rozmělnění má vliv na výbušnost i takových surovin, které jsou v kompaktním stavu nehořlavé, jako je železo nebo hliník. Filtrace vzduchu je tak nezbytná ve všech provozech, kde při zpracování a výrobě vniká prach a drobné nečistoty.

O výbušnosti prachu se obecně moc nemluví, často tak o ní ani nemáme povědomí. Jeho likvidace se však týká nejen potravinářského nebo dřevozpracujícího průmyslu, ale také sléváren, automotive, brusíren nebo elektráren a dolů.

Reklama

Chcete mít originální vchodové dveře? Využijte nabídky firmy PERITO, jež vyrábí venkovní dveře na míru!

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Favex - jekl nerezový

Vyberte si z široké nabídky kvalitních nerezových jeklů.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.