Stavba a rekonstrukce

Není okno jako okno

Když se řekne okno, tak závislým uživatelům na počítači se většinou vybaví okno, jež je oblastí zpravidla obdelníkového tvaru obsahující určitý druh uživatelského rozhraní. V tomto rozhraní se zobrazují grafická výstupní data z počítače a jednotlivé běžící procesy se korigují pomocí kurzoru (šipky), jež je ovládána počítačovou myší. My ostatní si pod oknem představíme součást nějakého objektu a u toho v tomto příspěvku také zůstaneme.

Již malé dítě ví, že součástí domu je samotná stavba, střecha, komín, dveře a okna. Hlavními funkcemi oken, jež jsou výplněmi architektem zdokumentovaných a staviteli zpracovaných stavebních otvorů, jsou dostat do jednotlivých místností dostatek slunečních paprsků, aniž by v nich musel být po celý den použit jiný zdroj světla, dalším významným přínosem je při jejich otevření neustálý přísun čerstvého vzduchu, který nás zbavuje únavy, plísní a nepříjemných pachů z vaření, kouření aj., jež v domácnostech vznikají. V neposlední řadě okna zajišťují rychlý a přirozený kontakt mezi lidmi v budově a mimo ní, aniž by museli opouštět nebo naopak vcházet do objektu.

Dnes se vyrábí okna ze skleněné výplně a rámu. Ale nebylo tomu tak vždy. V minulosti často budovy neměly okna vůbec a otvor pro okno byl vybaven pouze okenicí. Za to okna světských staveb byla zdobena barevnými skly – tzv. vitrážemi, většinou s motivy panovníků, jejich manželek a Svaté trojice. V dnešní době jsou známá okna s obdelníkovým rámem a jedním souvislým sklem, tzv. celistvá nebo se dvěma či více otvory (okenní tabule) s mezilehlými sloupky a stojkami, tzv. dělená. Velmi oblíbená jsou i střešní okna, jež umožňují průnik slunečních paprsků do interiéru půdních prostor u budov se šikmou střechou.

Podle konstrukčního uspořádání rámu dělíme okna na jednoduchá, dvojitě zasklená, okna se sdruženými křídly, zdvojená a dvojitá. Podle výrobního materiálu rámu je dělíme na dřevěná, dřevohliníková, hliníková, ocelová a plastová okna. Obvyklá jsou i bezrámová okna. Podle způsobu otvírání dělíme okna na otevíravá, sklápěcí, otevírává a zároveň sklápěcí, vyklápěcí, posuvná, výsuvná, kyvná a pevná.

Příslušenstvím pro dřevěná, dřevěnohliníková, hliníková, ocelová a plastová okna jsou zpravidla dřevěné či kovové okenice, zatahovací žaluzie a rolety, markýzy, parapety a bezpečnostní mříže.

Kvalitní dřevěná a plastová okna za rozumnou cenu najdete i v nabídce spolehlivého prodejce společnosti BOHEMIA PLAST GROUP s.r.o. s pobočkou v Kladně, o jejichž službách a produktech se můžete dovědět nejenom na adrese jejich kamenné pobočky, ale i na webových stránkách BOHEMIA PLAST Okna & dveře s odkazem na www.bohemiaplast.cz.

Reklama

Chcete mít originální vchodové dveře? Využijte nabídky firmy PERITO, jež vyrábí venkovní dveře na míru!

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Favex - jekl nerezový

Vyberte si z široké nabídky kvalitních nerezových jeklů.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.