Fenomén tiny houses: Jak bydet ve vlastním už v –nácti letech

Zatímco generace Husákových dětí se osamostatňovala až po třicítce, generace Z vyrůstá zcela s jinými ambicemi. Může za to také fenomén tiny houses. Jak se zabydlet ve vlastním do svých dvaceti let?

Dokonalost sama

Není potřeba nic víc než pořádná porce odhodlání. A ano, několik desítek tisíc ročně na stavbu. A budete mít vše. Plnohodnotný dům, ve kterém nebudou chybět poštovní schránky, kvalitní kliky na dveře, koupelna, toaleta, zázemí, elektřina. Zkrátka vše, co si představujete od moderního bydlení. Rozhodně se ale nezadlužíte na celý život, jako v případě stavby domu se společností, která se stará o klasickou výstavbu domů.

Pot, slzy, odříkání

Když se podíváte na časosběrná videa influencerů a youtuberů, kteří se do stavby tiny houses dali, nebude to jen o repre fotkách na závěr. Realita je samozřejmě jiná. Kromě svých školních povinností totiž zjišťujete informace o zapojení elektřiny, vody a kanalizace do svého malého domečku, který je třeba na kolách a můžete si jej kdykoliv přemístit (a zároveň nemusíte řešit stavební povolení, které je v naší zemi rychlostí vyřízení jedno z nejpomalejších na světě).

Naučíte se něco užitečného

Vaši spolužáci tráví večery na sítích hraním her? Fajn, ale co jim to dá do života? Vy se již ve dvaceti budete pyšnit svým vlastním domem, který je plně funkční. Máte v něm vše, abyste mohli přežít i v našich náročných klimatických podmínkách. Váš život tedy bude mít naprosto jiný start. Když dokončíte školu, žijete. Můžete se věnovat práci a za vydělané peníze třeba cestovat, nebo je investovat do podnikání. Nebudete polovinu platu odevzdávat hypoteční společnosti. Dobré, že? Stavba tiny houses již dnes není tak složitá jako v době pandemie, kdy se do ní pouštěli první průkopníci z řad teenagerů. Dnes již existují tutoriály, se kterými to zvládnete obstojně i v případě, že nepatříte mezi nejšikovnější. A bydlíte ve vlastním.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ema Foldyšová