Proč nesmí na domě chybět komín?

Tak, jako k standardům domu patří okna a dveře, bývá jeho nedílnou součástí komín. Zařízení, které je na první pohled spíše nenápadné a rozhodně nepatří mezi komponenty, nad kterými při výběru lidé tráví hodiny a rozplývají se z jeho designu, má přitom nesmírnou důležitost. Hraje hlavní roli při topení. Komín odvádí zplodiny vzniklé při hoření a zároveň přivádí do topeniště vzduch, který oheň ke své progresi potřebuje. Obdobnou funkci má komín i při plynovém vytápění, a tak se stává pro 85% českých domácností nepostradatelný. Zanedbatelný zbytek lidí používá k ohřevu elektrickou energii, kde komíny už skutečně postrádají svou původní funkci.

Byly, jsou a budou

Při stavbě domu se přesto od instalace komínů v žádném případě neupouští, neboť nejde o investici na pár let a ke změně způsobu vytápění může přijít v průběhu života nebo i v dalších generací. Nejstarší metodou pro aplikaci kouřovodu je typově cihelný komín, jehož obvodový plášť tvoří broušené pálené cihly. Modernější nástupci jsou komíny nerezové, které jsou lehké a flexibilní a hlavně se dají dodatečně namontovat kdykoliv. Nerezové komíny ale mají menší odolnost vůči extrémně vysokým teplotám, které vznikají při vyhoření sazí.

Jak vybrat komín?

Při výběru komínů je dobré poradit se s odborníky. Komínové systémy zahrnují například i nerezové vložky s vysokou kvalitou a životností, prostupy komínů hořlavými konstrukcemi, komínové stříšky, kouřovody, regulátory. Všechny tyto komponenty mají svou funkci a jen v kompletní verzi jsou zárukou naprostého bezpečí.

Jak pečovat o komín?

Péči o komín totiž není dobré podcenit. Zanesený komín, plný sazí, může zpětně zahořet a vyvolat devastující požár. Nezanedbávejte tedy provozní údržbou, jakou je vymetání sazí (mělo by se dělat alespoň jednou měsíčně) a nejméně jednou za rok za na revizi přizvěte i kominíka. Aby vám komín co nejdéle vydržel, je vhodné ho vyvložkovat. Vložkování komínů zvyšuje odolnost proti působení agresivních kondenzátů vznikajících při odvodu spalin od kotlů s vysokou účinností a relativně studenými spalinami. Komínové vložky se dnes vyrábějí nejčastěji ze třech typů materiálů – nerezové, šamotové a plastové. Mezi TOP na trhu se však řadí izostatické keramické vložky, které jsou prokazatelně odolnější proti působení vysokých teplot i agresivních kondenzátů.

Publikováno: 13. 11. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce