Tipy pro výběr svářečské kukly pro vaše potřeby

Svařování je poměrně důležitou činností, bez které bychom se v dnešním moderním světě neobešli. Je to ale činnost, která je nebezpečná hned z několika důvodů. Tím prvním je, že hrozí poškození zraku, pokud bychom svařovali bez ochrany očí. Také hrozí poškození plic, pokud budeme svařovat často, protože při svařování vznikají nebezpečně zplodiny, které mohou být příčinou vzniku rakoviny plic. A dále hrozí také popáleniny, pokud bychom nepoužívali dostatečný oděv, ochranné rukavice nebo plnou obuv.

Svářecí kukla

To, jakou kuklu si vyberete, bude záviset na tom, jak často svařujete. Pokud víte, že to bude jen párkrát za život, můžete si namísto kukly koupit raději ochranné brýle nebo štít. Budete-li ale svařovat častěji, kukla je nutností. A pokud svařujete velmi často, vyplatí se investovat také do nejdražší varianty: samostmívací kukly. Ta se setmí sama na základě jasu a poté zase zprůhlední, když svářet přestanete. Nemusíte tedy odklápět kuklu a současně tím lépe chráníte své plíce. Nemusíte vdechovat tolik plodin, vaše práce je rychlejší a efektivnější.

Velikost průzoru

Při výběru kukly dbejte také na to, jak velký bude mít průzor – tedy tu část, kterou se díváte při svařování. Svářečský obchod může nabízet mnoho variant. Pro větší pohodlnost při práci je dobré, když je průzor co největší. Obvykle si za něj ale musíte připlatit.

Propustnost světla

Propustnost světla se uvádí jako DIN a můžete koupit kukly v rozmezí 5 až 13. To, kterou vyberete, závisí na tom, jakou metodou svařujete. Pokud využíváte MMA svařování, pak vyberte DIN 10 – 13. Pro MIG/MAG svařování vyberte 9 - 13. A pro TIG/WIG pak 5 - 9.

Speciální filtr

Některé kukly mají další speciální funkci, která kromě ochrany zraku myslela také na ochranu plic svářeče. Její součástí je zabudovaný filtr, který zachycuje zplodiny, které vznikají při sváření. Svářeč je tak nemusí vdechovat. Pokud je kukla vybavena tímto filtrem, pak je samozřejmě dražší. Vyplatí se ji používat zejména tehdy, svařujete-li často nebo jste-li profesionálním svářečem.

Publikováno: 31. 10. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová