Čištění trouby krok za krokem

Každý má ve své domácnosti místa, na která při úklidu zapomíná nebo jejich čištění vědomě odkládá. V kuchyni to velmi často bývá mytí kuchyňských spotřebičů a nejčastěji zanedbáváme údržbu trouby. Dnes se proto na čištění trouby pečlivě zaměříme a představíme si podrobný návod, jak krok za krokem tenhle spotřebič dokonale umýt.

Uvědomte si, že i když na první pohled nemusí vypadat trouba zrovna zanedbaně, připečené zbytky jídla se mohou při pečení škvařit, zapáchat, a dokonce ovlivnit kvalitu připravovaných pokrmů. V neposlední řadě je to pak důležitá prevence proti požárům, které by v krajním případě mohlo způsobit vznícení nečistot uvnitř trouby.

Krok č. 1: Vyprázdněte troubu

Rošty, pekáče, hrnce, plechy musí hned na začátku ven. Jakékoliv předměty, které lze vyjmout z prostoru trouby nejprve odstraňte, jejich čištění totiž proběhne mimo. Až poté se zaměřte na to, jak vyčistit troubu.

Krok č. 2: Připravte si čistící prostředek

V případě běžného znečištění si vystačíte s jedlou sodou a octem. Smíchejte je jedna ku jedné a vytvořte tak něco jako mycí pastu, kterou můžete obohatit o pár kapek citrónu. Mimochodem i samotný ocet dokáže čistit nejen vodní kámen, ale také mastnotu a usazeniny od jídla. Použít jej můžete i pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice, naopak při odvápnění kávovaru je zcela nevhodný. Pokud je znečištění příliš velké, budete ale muset sáhnout po profesionálním čistícím prostředku.

Krok č. 3: V gumových rukavicích nanášíme pastu

Nevynechte žádnou část plochy uvnitř trouby: stěny, dno, strop, výsuvné rošty. Klidně můžete nanést pastu rovnou i na předměty, které jste v prvním kroku vyndali z trouby. Jediné, čemu se obloukem vyhněte, jsou topná tělíska, která byste mohli nešetrným zásahem nenávratně poškodit. Pastu nechte působit aspoň 30 minut.

Krok č. 5: Odstraňte pastu

Nyní vezměte navlhčený hadřík a plochy jim pečlivě otřete. Pokud veškeré nečistoty nezmizely, opakujte postup znova. Stejný proces váš čeká i s rošty, pekáči a plechy.

Krok č. 6: Nezapomeňte na dvířka

V závěrečné fázi se zaměřte na vyleštění skleněných dvířek trouby za pomocí k tomu určeného čističe nebo směsicí vody a octu. Dvířka musí být na konci procesu dokonale průhledné. Poté už jen vraťte do trouby vše, co jste z ní na začátku vyjmuli, a můžete se směle pustit do dalšího pečení.

Nikdy nezapomeňte na:

  • Použití gumových rukavic
  • Pravidelnost a pečlivost při čištění
  • Mytí dvířek
  • Ideálně nečistoty utřete bezprostředně po vzniku

Publikováno: 01. 03. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Tereza Vlčková