Renovace podlahy s profesionální firmou

Je jistě velmi pohodlné chodit naboso po teplé, hladké dřevěné podlaze. Ale co když podlaha není tak hladká, co když je pokryta tlustou vrstvou barvy a nepříjemný vítr fouká mezi spárami? Vše samozřejmě záleží na několika podmínkách, znalostech a dovednostech, finančních možnostech a přáních majitele. Pokud chceme mít podlahy v domě v pořádku, chceme mít kvalitu i za rozumnou cenu, musíme si uvědomit, co podlaha vlastně potřebuje zda jde jen o jednoduchou opravu, generální opravu nebo úplnou výměnu podlahy. Hlavním problémem podlahy bývá jejich nesprávná instalace, mnoho laiků se tak snaží podlahu opravit a vznikne daleko větší problém, který je pak nutno řešit ihned. Z tohoto důvodu je daleko lepší spolehnout se na profesionální firmu, která nabízí tyto služby a máme tak jistotu, že vše proběhne tak, jak má.

Oprava dřevěné podlahy vlastními silami

Pokud nemáme s renovacemi podlah zkušenosti, raději bychom se do toho neměli pouštět na vlastní pěst. Naše laické a neodborné zkušenosti by nám přidělali jen starosti a práci navíc. Je tedy nutné posoudit celý stav podlahy s technikem odborné firmy. Ten posoudí stav poškození a navrhne optimální řešení, které nám bude po všech stránkách vyhovovat. Pokud podlaha nevykazuje stopy hniloby nebo není nikterak mokrá, renovace podlahy může začít.

Broušení podlahy

Jestliže tedy přistoupíme k renovaci podlahy, musíme počítat s tím, že renovace má několik etap práce. Jako první musíme dřevěnou podlahu celou na hrubo sbrousit. Z podlahy tak můžeme odstranit starý nátěr, lak a nečistoty. Podlaha se tak může zmenšit zhruba o 2 mm a můžeme tak docílit dokonce i jiného odstínu, který nám jistě vylepší interiér našeho bytu. Pokud máme za sebou takové broušení, které odstranilo vše, co na povrchu nemělo být, můžeme přistoupit k tmelení, které odstraní nejen nerovnosti podlahy, ale také mezery mezi jednotlivými prkny a podobně. S dřevěnými parketami je to podobné. Pokud ale musíme nutně parketový dílec vyměnit, jednoduše ho vyloupneme z podlahy a povrch pod ním dobře vyčistíme a vyrovnáme. Vyhneme se tak nerovnostem a nedokonalostem, které by nám vadily v dalších fázích renovace. Tmel můžeme nanést nejen celoplošně a odstraníme tak i rýhy a škrábance například od domácích mazlíčků. Nebo můžeme vytmelit jen ty nejdůležitější partie podlahy, které to vyžadují. Po nanesení tohoto speciálního tmelu, musíme nějakou chvíli počkat, až tmel vytvrdne. Teprve potom je na řadě další broušení podlahy, které odstraní přebývající tmel. Tady musíme dbát na to, aby povrch podlahy nebyl podbroušený, tato nerovnost by byla překážkou v poslední fázi renovace podlahy a to je povrchová úprava.

Odborná pomoc profesionálů

Na trhu dnes existuje mnoho odborných firem, které se renovacemi podlah zabývají a také disponují moderní a výkonnou mechanikou, která je při této práci opravdu potřebná. Brusky mají také sací vak, který zachycuje veškerý brusný prach. Ušetří to spoustu práce s uklízením.

Lakování, voskování a olejování

Aby byla renovace podlahy úplná a aby nám vydržela co možná nejdéle, musíme podlahu opatřit ochranným nátěrem. Povrchovou úpravu dřevěných podlah můžeme například lakováním, voskováním nebo olejováním. Musíme mít na paměti, že lakování musíme provést v několika vrstvách a plné zatížení podlahy je možné až po několika dnech. je to ale nejběžnější povrchovou úpravou, která nevyžaduje náročnou údržbu. Voskování a olejování je trochu náročnější na údržbu, ale zase může být dokonale sladěno s naším interiérem.

Publikováno: 26. 02. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ema Foldyšová