Fotopasti pro myslivce jako nástroj při ochraně majetku

Vedle svého typického použití při pozorování, studiu a ochraně přírody mají fotografické pasti široké využití i při ochraně majetku nebo při kontrole dodržování nejrůznějších zákazů a nařízení. Ačkoliv ze své podstaty nemohou té či oné nepravosti přímo zabránit, při identifikaci pachatele a snaze o jeho dopadení mohou mít naprosto zásadní podíl a v některých případech na danou událost upozornit. Jak konkrétně lze fotopast využít? A jaké vlastnosti by měla taková bezpečnostní fotopast pro myslivce mít?

Co dokáže fotopast?

Fotopast je de-facto digitálním fotoaparátem, jehož spoušť aktivuje pohyb v jejím okolí detekovaný infračerveným PIR čidlem. Způsob jejich využití je zřejmý – ve chvíli, kdy se k místu, které zasluhuje ochranu kdokoliv přiblíží, bude fotopastí vyfotografován a v případě, že zde spáchá cokoliv špatného, může být tento snímek použit jako důkaz. Fotopasti nejsou zdaleka instalovány jen u obytných domů nebo v komerčních prostorách, velkou službu mohou vykonat i v boji proti pytlákům nebo černým skládkám.

Jaké parametry by měla bezpečnostní fotopast mít?

Na trhu lze nalézt mnoho různých typů fotografických pastí, lišících se v mnoha parametrech. U některých z nich nelze v případě bezpečnostních fotopastí přistupovat na kompromis. Fotopast tohoto typu např. musí disponovat skutečně neviditelným osvitem, aby jí podle něj nebylo možno nalézt a vyřadit z provozu. V praxi to znamená volit přístroje s osvitem o vlnové délce 940 nm. Přístroje s infračerveným osvitem o vlnové délce 850 nm nejsou vhodné, neboť vydávají tmavě červené světlo, byť slabě viditelné. Tip: Přečtěte si, co ještě byste měli o fotopastech vědět. Dalším důležitým parametrem je způsob bezdrátové komunikace, skrze kterou se budou odesílat snímky. Pro bezpečnostní fotopasti nevolte přenos prostřednictvím wi-fi. Takové zařízení je snadno vysledovatelné a v takovém případě může být, stejně jako v předchozím případě, zneškodněno. Správnou volbou je komunikace skrze GSM síť. Fotografická past může pomoci s ochranou vašeho majetku, přírody i jakéhokoliv dalšího prostoru.

Publikováno: 28. 02. 2018 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová