Stará podlaha opět jako nová
Když se řekne renovace podlahy, mnozí nad tím jen mávnou rukou a raději si pořídí podlahu novou. Ovšem tady bychom rádi připomněli to, že pokud naše stará dřevěná podlaha vykazuje jen stopy po mechanickém poškození a letech požívání, není třeba dělat tak radikální řez, jakým výměna podlahy bezesporu je. Taková dřevěná podlaha je jednou z nejkvalitnějších podlah vůbec a pokud ji tedy doma nebo na své chalupě máme, tak ji zachovejme. A to už jen pro svou dokonalou strukturu, která je opravdu nenahraditelná. Někdo může namítat, že dnes máme přece různé imitace a náhražky, ale samotnému dřevu se nic nevyrovná. Vždyť už jen ta jeho charakteristická vůně se nedá ničím nahradit.
Navíc všichni moc dobře víme, že dřevo bylo už od pradávna používáno jako stavební materiál a pro různé účely. Stavěli se hospodářská stavení i různé budovy a sídla. Kvalitní dřevo, dokonalou mozaiku a originalitu můžeme dnes vidět i jako návštěvníci historických budov.
Jak na renovaci?
Jak tedy můžeme starou dřevěnou podlahu vylepšit? Co bychom měli udělat proto, abychom podlahu nemuseli měnit? Postačí, když si k rozhodování. Co s podlahou udělat pozveme profesionály. Odborných firem je dnes na trhu nespočet a nabízejí své služby v oblasti renovací s mnohaletými zkušenostmi. Technik takové firmy nejdříve musí zjistit, v jakém stavu podlaha je a pak navrhne možné řešení. Pokud není podlaha shnilá, můžeme začít s renovací.
Co od takové renovace vlastně očekáváme? Jak si představujeme, že by měla vypadat nebo můžeme změnit třeba i její vzhled novým, modernějším nátěrem? Ze všeho nejdříve musíme podlahu dobře vyčistit. Není to ale jen o nějakém vlhkém hadříku a prostředku na podlahy. Čištění podlahy před renovací znamená odstranit veškeré nečistoty, které se za ta léta používání nashromáždily na podlaze, ale také odstranění starého laku, starého nátěru a podobně. Tato fáze renovace je velmi důležitá, neboť od toho se bude práce odvíjet dále. Odborné firmy disponují velmi kvalitními bruskami, které jsou výkonné a mají v některých případech i jako příslušenství vak, který slouží přímo k odsávání prachu. A že ho při broušení podlahy je! Broušení probíhá pomocí již zmíněné brusky a hrubého brusného papíru. Okraje místnosti nebo i rohy je lepší ovšem brousit malou ruční bruskou, která je v tomhle směru lepším pomocníkem a je s ní také lepší manipulace v těžko přístupných místech. Prvním broušením můžeme také docílit jiného odstínu podlahy, což samotné majitele mnohdy překvapí.
Tady také uvidíme veškeré nedokonalosti, které se skrývaly například pod kobercem. Mezery mezi jednotlivými prkny, prohlubně, díry, ale i škrábance od domácích mazlíčků jsou nejčastějšími nedostatky, které je třeba odstranit ještě dříve, než se pustíme do další etapy renovace. Speciální podlahářský tmel, který ve většině případů obsahuje také tvrdidlo pro rychlejší zatvrdnutí, musíme po rozmíchání nanést na postižená místa nebo celoplošně. Vyplní se tak veškeré mezery a podlaha pak bude připravena na další broušení. Tentokráte se toto broušení musí provést nejdříve nahrubo, aby se odstranily všechny nečistoty a nerovnosti tmelu, ale musíme také dát dobrý pozor na to, abychom podlahu nepodbrousili. Což znamená, že by nám mohly vzniknout spíše dolíky, které by mohli vzniknout přílišným tlakem brusky na podlahu a v jednom místě. Hladké broušení pak probíhá nakonec a podlaha je pak dokonale hladká. Po odstranění brusného prachu, který se musí řádně vysát, můžeme přistoupit k závěrečné práci renovace a tím je povrchová úprava.
Lakování, olejování a voskování ovšem neplní jen funkci designovou, ale zejména ochrannou. Tyto úpravy slouží jako ochranný film před mechanickým poškozením a pokud se budeme o takovou podlahu době starat, vydrží nám mnoho dalších let. Lakování je nejčastější variantou. Taková podlaha nemá náročnou údržbu, ale musíme počítat s tím, že lakovat podlahu se musí v několika vrstvách a tak plné zatížení je možné až po několika dnech. Olejování se provádí speciálním válečkem a je možné si zvolit dokonce i odstín oleje. Tady ale je údržba trošičku pracnější, neboť víme, že dřevo se s vodou moc nekamarádí a tak s vodou opatrně.
Publikováno: 22. 02. 2019
Kategorie: Stavba a rekonstrukce