Domů » I vaše venkovní dřevěná terasa si zaslouží důkladnou péči
Zahrada a exteriér

I vaše venkovní dřevěná terasa si zaslouží důkladnou péči

Venkovní dřevěné terasy

Terasa je venkovní částí stavby plnící praktický i architektonický účel stejně jako balkon, ale na rozdíl od něho disponuje mnohem větší plochou. Venkovní terasy nejsou zastřešené a bývají umístěné na úrovni nebo nad úrovní terénu (opatřené zábradlím) a výjimkou nejsou ani střešní terasy. Terasa je určena především k relaxaci (opalování, vychutnání lahodné kávy a čaje apod.) a společenským akcím (grilování s rodinou a přáteli apod.). Výrobním materiálem teras je dřevo, konkrétně terasová prkna.

Terasová prkna se vyrábí z velmi kvalitního dřeva evropských (evropský modřín, sibiřský modřín, akát) a exotických dřevin (massaranduba, bangkirai, kapur, bakit, garapa, teak, IPE, deck click, cumaru). Jsou charakteristická čtyřstranným opracováním a navíc jsou z jedné strany drážkované. Jejich výhodou je přizpůsobení se aktuálnímu počasí, a proto nás nezklamou v létě ani v zimě.

Z terasových prken se nevyrábí pouze dřevěné terasy, ale i altány, pergoly, zimní zahrady, schody, můstky, rošty, podlahy k bazénům a dále se využívají pro silně zatížitelné podklady (rampy, prahy, podlahy do vagónů), podlahy pro vysoké zatížení (přístavní stavby, součásti vrtných plošin) a jako rezonanční dřevo pro xylofony, paličky na buben, oblouky pro smyčcové nástroje aj.

Jak pečovat o venkovní dřevěné terasy?

Aby nám venkovní dřevěná terasa vydržela co nejdéle, tak o ní musíme důkladně pečovat. Hlavními aspekty jejího ohrožení jsou nadměrné pohlcování vlhkosti, sluneční záření, povětrnostní vlivy a mechanické oděry.

K prodloužení životnosti venkovní dřevěné terasy je velmi důležitý olejový nátěr (ke každému druhu dřeva je vhodný jiný speciální olej a různá délka s počtem nových aplikací) aplikovaný alespoň jednou ročně. Olejový nátěr není nutný, pokud při dešti z terasy odskakují kapky a voda se evidentně nevsakuje do dřeva. Olej natíráme za pomoci kartáče k natírání podlah rovnoměrně a v tenké vrstvě ve směru vláken dřeva. Bez tohoto ošetření dochází k šednutí terasy. Pokud nám již dřevěná terasa zešedne, tak ji odšedíme odšeďovačem. Změnit můžeme i barevný odstín terasových prken, a to nanesením ochranné olejové glazury požadovaného odstínu.

Při nanesení příliš vysoké vrstvy oleje se nám nátěr začne časem odprýskávat. Toto nežádané odprýskání odstraníme na hladkém povrchu kartáčem na násadě s vodou nebo jednokotoučovým strojem s brusnou mřížkou a na rýhovaném (drážkovaném) povrchu vysokotlakým čistícím přístrojem s plochým paprskem. Po každé dodatečné úpravě povrchu musíme aplikovat olejový nátěr.

V žádném případě venkovní dřevěnou terasu nečistíme proudem vody – bodovým paprskem a frézou na nečistoty.

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.