Zahrada a exteriér

I vaše venkovní dřevěná terasa si zaslouží důkladnou péči

Venkovní dřevěné terasy

Terasa je venkovní částí stavby plnící praktický i architektonický účel stejně jako balkon, ale na rozdíl od něho disponuje mnohem větší plochou. Venkovní terasy nejsou zastřešené a bývají umístěné na úrovni nebo nad úrovní terénu (opatřené zábradlím) a výjimkou nejsou ani střešní terasy. Terasa je určena především k relaxaci (opalování, vychutnání lahodné kávy a čaje apod.) a společenským akcím (grilování s rodinou a přáteli apod.). Výrobním materiálem teras je dřevo, konkrétně terasová prkna.

Terasová prkna se vyrábí z velmi kvalitního dřeva evropských (evropský modřín, sibiřský modřín, akát) a exotických dřevin (massaranduba, bangkirai, kapur, bakit, garapa, teak, IPE, deck click, cumaru). Jsou charakteristická čtyřstranným opracováním a navíc jsou z jedné strany drážkované. Jejich výhodou je přizpůsobení se aktuálnímu počasí, a proto nás nezklamou v létě ani v zimě.

Z terasových prken se nevyrábí pouze dřevěné terasy, ale i altány, pergoly, zimní zahrady, schody, můstky, rošty, podlahy k bazénům a dále se využívají pro silně zatížitelné podklady (rampy, prahy, podlahy do vagónů), podlahy pro vysoké zatížení (přístavní stavby, součásti vrtných plošin) a jako rezonanční dřevo pro xylofony, paličky na buben, oblouky pro smyčcové nástroje aj.

Jak pečovat o venkovní dřevěné terasy?

Aby nám venkovní dřevěná terasa vydržela co nejdéle, tak o ní musíme důkladně pečovat. Hlavními aspekty jejího ohrožení jsou nadměrné pohlcování vlhkosti, sluneční záření, povětrnostní vlivy a mechanické oděry.

K prodloužení životnosti venkovní dřevěné terasy je velmi důležitý olejový nátěr (ke každému druhu dřeva je vhodný jiný speciální olej a různá délka s počtem nových aplikací) aplikovaný alespoň jednou ročně. Olejový nátěr není nutný, pokud při dešti z terasy odskakují kapky a voda se evidentně nevsakuje do dřeva. Olej natíráme za pomoci kartáče k natírání podlah rovnoměrně a v tenké vrstvě ve směru vláken dřeva. Bez tohoto ošetření dochází k šednutí terasy. Pokud nám již dřevěná terasa zešedne, tak ji odšedíme odšeďovačem. Změnit můžeme i barevný odstín terasových prken, a to nanesením ochranné olejové glazury požadovaného odstínu.

Při nanesení příliš vysoké vrstvy oleje se nám nátěr začne časem odprýskávat. Toto nežádané odprýskání odstraníme na hladkém povrchu kartáčem na násadě s vodou nebo jednokotoučovým strojem s brusnou mřížkou a na rýhovaném (drážkovaném) povrchu vysokotlakým čistícím přístrojem s plochým paprskem. Po každé dodatečné úpravě povrchu musíme aplikovat olejový nátěr.

V žádném případě venkovní dřevěnou terasu nečistíme proudem vody – bodovým paprskem a frézou na nečistoty.

Reklama

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Chcete mít originální vchodové dveře? Využijte nabídky firmy PERITO, jež vyrábí venkovní dveře na míru!

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Favex - jekl nerezový

Vyberte si z široké nabídky kvalitních nerezových jeklů.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.