Jak na zahradě vybudovat voliéru pro kočky?

Voliéry nemusí nutně sloužit jen ptactvu. Stále častěji je využívají i majitelé koček, kteří nechtějí, aby se jejich mazlíčci volně potulovali ulicemi, kde jim hrozí nebezpečí úrazu, ztráta nebo snad dokonce otrava. A pokud jste jen trochu zruční, postavit si takovou voliéru můžete i sami svépomocí.

Co si připravit?

Potřebovat budete vhodné ruční nářadí, silná pletiva a dřevo na konstrukci. Ocelová konstrukce není příliš vhodná, mohla by vlivem počasí zreznout. Rozměry voliéry jsou víceméně na vás a na vašich možnostech. Umístěte ji nejlépe tak, aby byla alespoň částečně chráněná před větrem a vaši šelmu nic nerušilo při pozorování okolí. TIP: Máte dílnu vybavenou poctivou sadou nářadí? Z prken či trámů postavíte obdélníkovou klec se dvěma vstupy – jedním klasickým, uzamykatelným pro vás, druhým mnohem menším pro kočky, které se tak do voliéry budou moci dostat třeba z otevřeného okna. Vchod pro kočky může mít podobu například krátkého tunelu zakončeného žebříkem uvnitř voliéry. Podlahu nemusíte nutně řešit, kočka může běhat po trávě. Pak ale budete muset řešit ukotvení dřevěné konstrukce v zemi. Pokud ale nechcete, aby kočka chodila přímo po zemi, můžete podlahu vyrobit z ohoblovaného dřeva nebo použít dlaždice.

Vyberte vhodné pletivo

Pletivo, kterým musíte obalit celou voliéru včetně stropu (kočky totiž výborně šplhají), musí mít dostatečně malá oka, aby se jím nemohly protáhnout, ale aby se v nich zároveň nezasekávaly jejich tlapky. Zároveň musí být odolné vůči kočičím zubům a drápům. Přes strop pak ještě natáhněte třeba plexisklo, které vnitřek voliéry ochrání před deštěm a sněhem.

Vybavení voliéry

Co za atrakce umístíte do voliéry už je jen na vás. Rozhodně by zde nemělo chybět bytelné škrabadlo, alespoň jeden kočičí pelíšek, kočičí záchod a miska s jídlem a vodou. Také je vhodné do voliéry umístit bezpečné rostliny, které mohou kočky okusovat. Odměnou za vaše úsilí vám bude spokojené kočičí vrnění.

Publikováno: 28. 10. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Ema Foldyšová