Domů » Jak vyřešit odpadní vody v rodinném domě i na chalupě?
Stavba a rekonstrukce

Jak vyřešit odpadní vody v rodinném domě i na chalupě?

beautiful brunette smoke electronic cigarette on the summer terrace of restaurant

Pokud nemáte na stavebním pozemku veřejnou kanalizaci, jako vhodné řešení se nabízí betonové jímky, septiky, ale také domovní čistírna odpadních vod. Všechny uvedené možnosti mají své přednosti a úskalí. Jaký způsob likvidace odpadních vod je vhodný přímo pro vaši nemovitost? Odpověď není jednoznačná, protože záleží na několika faktorech.

Při výběru betonové žumpy či septiku byste se měli ohlížet hned na několik věcí. V první řadě záleží na tom, kolik lidí bude v nemovitosti bydlet, jaké jsou možnosti pozemku a jaké jsou nároky na obsluhu jednotlivých zařízení.

Betonová jímka

Záleží na tom, jestli se má jednat o jímky na dešťovou vodu, nebo betonovou jímku na odpadní vody. Pokud řešíte právě druhý problém, potom sáhněte po vodotěsné bezodtokové nádrži z betonu, ovšem sehnat se dají i varianty z plastu či sklolaminátu.

Pro stavbu jímky potřebujete povolení od stavebního úřadu, protože její obsah bude odvážen do městské čistírny odpadních vod. Výhodou tedy je, že nemusíte žádat o povolení k vypouštění těchto vod.

Co se nákladů na pořízení žumpy týče, tak jsou různé. Sehnat se dají i levné jímky, které vyjdou na deset tisíc korun, ale i drahé alternativy za více než třicet tisíc korun. Cena se odvíjí od objemu. Čím větší objem pořídíte, tím méně často bude nutné nechat žumpu vyvážet.

Septik

Další volbou je septik, jenž odpadní vodu nejenže shromažďuje, ale také ji předčišťuje. Odpadní voda je tedy zbavena kalu. Septik disponuje několika komorami, přičemž vyčištěnou vodu je potom možné vypouštět do půdy, nicméně potřebujete k tomu i povolení od vodoprávního úřadu. V septiku zůstává pouze kal, který se vyváží jednou za rok.

Jak betonové jímky, tak i septiky jsou levnější volbou oproti domácí čistírně odpadních vod, ta vychází v řádech několika desítek i stovek tisíc korun.

Reklama

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.