Stavba a rekonstrukce

Opravy spár panelových domů

V České republice je snad v každém větším i menším městě nějaký ten panelový dům. Panelové domy se začali stavět již v padesátých letech minulého století a do roku 1991 jich bylo postaveno na osmdesát tisíc s celkovým počtem bytů přes jeden milion dvě stě tisíc. Po roce 1989 byla většina panelových domů rozprodána do soukromého vlastnictví. V dnešní době jsou tak byty v různých úrovních vlastnictví, například ve vlastnictví družstev nebo SVJ.

Panelové domy slouží svým majitelům velice dobře a při správné údržbě mají před sebou ještě dlouhou životnost. Jedna z důležitých částí údržby panelových domů je izolace dilatačních spár panelů, jinak také řečeno oprava spár panelových domů.

Proč izolovat spáry panelových domů?

Spáry panelových domů je třeba velice důsledně udržovat v pořádku a zajistit jejich správnou izolaci. Dále je nutné, aby do spár nezatékalo. Při zatékání bude docházet k poškozování konstrukce domu, v zimních měsících mohou stěny promrzat, mohou se začít tvořit plísně v jednotlivých bytech a bude docházet k únikům tepla. Správnou izolací spár panelů tomuto zabráníte.

Co oprava spár panelů obnáší?

V první řadě je důležité kontaktovat společnost, která se opravou spár panelů zabývá. Již při prvním kontaktu je dobré si ověřit, jaké postupy používají, zda mají certifikace a jsou proškoleni výrobci používaných materiálů a také jaké mají již realizované zakázky. S výběrem realizační firmy je velice důležité dbát na samotný postup a druh izolace spár. Existuje totiž několik možných postupů a použití materiálů. Některé postupy je možné aplikovat pouze na spáry do určité šířky, některé jsou levnější ale mají kratší životnost, na některé je dávána záruka i dvacet let a mnoho dalších aspektů.

Izolace spár pomocí fasádního pásku Lukotěs

Mezi osvědčené metody vhodné pro izolace spár panelových domů je použití fasádního pásku Lukotěs. Systém spočívá v tom, že pracovníci, kteří provádějí výškové práce a s tím spojené izolace spár nejprve spáry mezi panely důkladně vyčistí. Odstraní tak zbytky původní staré izolace a původně použitých tmelů. Poté provedou penetraci styčných ploch. Vyčištěné a napenetrované spáry jsou následně vyplněné kvalitní PU pěnou. PU pěna zajistí izolaci spáry a tím znemožní únik tepla. Poté přes spáru instalují vrchní krycí silikonový pásek Lukotěs. Krycí pásek je dodáván v několika barevných odstínech a o šířkách od šedesáti do sta milimetrů. Pásek je odolný proti UV záření a povětrnostním vlivům.

Kvalitně provedená izolace spár panelů zajistí ochranu domu i na dvacet let bez další nutné údržby. Při výběru realizační společnosti vždy dbejte na to, zda výškový pracovníci mají osvědčení a certifikace od výrobce k používání a montáži jejich výrobků. Poté tak dosáhnete na plnou záruku a budete si moci být jisti, že opravy spár panelových domů byly provedeny řádně dle navržených a prověřených postupů.

Reklama

Chcete mít originální vchodové dveře? Využijte nabídky firmy PERITO, jež vyrábí venkovní dveře na míru!

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Favex - jekl nerezový

Vyberte si z široké nabídky kvalitních nerezových jeklů.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.