Stavba a rekonstrukce

Stavební specifika u těžkých strojů

NádržPři stavbě může nastat situace, kdy dle projektu je objekt vybaven těžkými stroji. Typickým příkladem je stavba výrobního závodu nebo technologické zázemí komerční budovy. U výrobních závodů to bývají stroje na výrobu, ale i technologické zázemí. Myslím tím  záložní elektrogernerátory, vzduchotechnické jednotky, pumpy a čerpadlové skupiny. U výrobních objektů se většinou počítá s průběžnou obnovou strojů a proto se stavba přizpůsobuje budoucí výměně strojů a stroje se dají montovat dodatečně. U komerčních budov se počítá s trvalým umístěním strojů a již v harmonogramu stavby počítá s lhůtami pro stěhování strojů do objektu a s montáží strojů a technologických zařízení.

Prvním specifikem je dostatečná únosnost podlahy pod strojem. Stroje mívají váhu několik tuna běžná podlaha i když vyztužená nemusí stačit. S těžkým strojem je potřeba už počítat při návrhu budovy projektantem a stavbu tomu přizpůsobit. Většinou se dělá  pod podlahou haly v místě pro stroj hlubinný základ jako u obvodových  a nosných zdí. Běžné podlahy po váhou stroje můžou nejenom prasknout, ale i propadnout se pokud je podlaha dělaná jako zvýšená nad terénem.

Druhým specifikem je stěhování stroje na budoucí místo určení. Mnoho strojů pro svou velikost je umísťována na stavbu již v průběhu stavby a je takzvaně “obezděna”. Stroje se stěhují na místo učení zakonzervované, aby stavební činnost nepoškodila samotný stroj. K místu umístění stroje je vhodné naplánovat i přístupovou cestu. Stroje se transportují na podvalech a skládají jeřáby. Proto e potřeba myslet na přístupovou plochu a “parkovací” plochu pro dva náklaďáky.

Třetím specifikem je montáž a zprovoznění stroje. Zprovozněním myslím zapojení do potřebných sítí a napojení na příslušné technologické celky. Montáž stroje se provádí už při stavbě (hrubé práce). Rozchození stroje se dělá většinou po dokončení stavebních (zednických) prací, aby nedošlo k poškození stroje.

 

Máte zkušenosti s umísťováním těžkých strojů na stavbě, podělte se  s námi v komentářích o Vaši zkušenost!

 

Reklama

Chcete mít originální vchodové dveře? Využijte nabídky firmy PERITO, jež vyrábí venkovní dveře na míru!

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Favex - jekl nerezový

Vyberte si z široké nabídky kvalitních nerezových jeklů.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.