Domů » Stavební specifika u těžkých strojů
Stavba a rekonstrukce

Stavební specifika u těžkých strojů

NádržPři stavbě může nastat situace, kdy dle projektu je objekt vybaven těžkými stroji. Typickým příkladem je stavba výrobního závodu nebo technologické zázemí komerční budovy. U výrobních závodů to bývají stroje na výrobu, ale i technologické zázemí. Myslím tím  záložní elektrogernerátory, vzduchotechnické jednotky, pumpy a čerpadlové skupiny. U výrobních objektů se většinou počítá s průběžnou obnovou strojů a proto se stavba přizpůsobuje budoucí výměně strojů a stroje se dají montovat dodatečně. U komerčních budov se počítá s trvalým umístěním strojů a již v harmonogramu stavby počítá s lhůtami pro stěhování strojů do objektu a s montáží strojů a technologických zařízení.

Prvním specifikem je dostatečná únosnost podlahy pod strojem. Stroje mívají váhu několik tuna běžná podlaha i když vyztužená nemusí stačit. S těžkým strojem je potřeba už počítat při návrhu budovy projektantem a stavbu tomu přizpůsobit. Většinou se dělá  pod podlahou haly v místě pro stroj hlubinný základ jako u obvodových  a nosných zdí. Běžné podlahy po váhou stroje můžou nejenom prasknout, ale i propadnout se pokud je podlaha dělaná jako zvýšená nad terénem.

Druhým specifikem je stěhování stroje na budoucí místo určení. Mnoho strojů pro svou velikost je umísťována na stavbu již v průběhu stavby a je takzvaně “obezděna”. Stroje se stěhují na místo učení zakonzervované, aby stavební činnost nepoškodila samotný stroj. K místu umístění stroje je vhodné naplánovat i přístupovou cestu. Stroje se transportují na podvalech a skládají jeřáby. Proto e potřeba myslet na přístupovou plochu a “parkovací” plochu pro dva náklaďáky.

Třetím specifikem je montáž a zprovoznění stroje. Zprovozněním myslím zapojení do potřebných sítí a napojení na příslušné technologické celky. Montáž stroje se provádí už při stavbě (hrubé práce). Rozchození stroje se dělá většinou po dokončení stavebních (zednických) prací, aby nedošlo k poškození stroje.

 

Máte zkušenosti s umísťováním těžkých strojů na stavbě, podělte se  s námi v komentářích o Vaši zkušenost!

 

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.