Domů » Beton
Nezařazené

Beton

Beton je velmi univerzálním a všestranným stavebním materiálem. Jedná se o kompozitní stavební materiál, který je složen z pojiva a plniva. Betonů máme více druhů, ovšem nejčastějším betonem je zřejmě cementový beton, kde pojivem je cement a plnivem pak kamenivo. Dalším nezbytným materiálem pro výrobu betonu je voda. Beton, který se používá při dopravních stavbách, je asfaltový beton. Tento beton se pak skládá z asfaltu a obalované drti.

Nyní si popišme, kde se beton nejčastěji používá. Beton se například používá při výrobě panelů nebo na nosné konstrukce. Užití betonu je především v dopravním stavitelství, kde se hlavně využívá k výstavbě mostů a vozovek silnic a dálnic.

Beton je ve stavebnictví populární, neboť má odolné vlastnosti a minimální nároky na údržbu. Beton není rovněž nijak drahý a má vysokou trvanlivost a životnost. To vše činí z betonu dnes nenahraditelný stavební materiál.

Nejpoužívanějším betonem je prostý beton. Nevýhodu prostému betonu však je, že nesnese příliš tahové zatížení. Z toho důvodů se beton velmi často kombinuje s železnou výztuží. Kombinací s železnými tyčemi nebo kabely tak vzniká železobeton.

Dalším druhem betonu je tzv. pórobeton. Pórobeton se dneska široce používá například k výplni monolitických skeletových staveb.

Ještě jiným betonem je pak sklobeton, který se kombinuje se skleněnými tvarovkami a ocelovou výztuží. Sklobeton se nejčastěji využívá na zastropení prostor, které vyžadují a potřebují větší přístup denního světla. Jedná se především o sklepní světlíky, velké městské pasáže nebo ateliéry malířů a sochařů.

Aby toho nebylo ještě málo, známé jsou ještě tzv. speciální betony, které mají neobvyklé vlastnosti. Do této kategorie řadíme například těžký beton, lehký beton, vodotěsný beton, stříkaný beton a vysokopevnostní beton.

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Reklama

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.