Historický interier můžete mít i doma. Jak na to?

Historické interiéry najdeme především na hradech a zámcích. Zejména české a moravské zámky jsou nepřebernou studnicí a pokladníci různých a rozmanitých historických interiérů plné krásného nábytku. Stačí si jeden či dva zámky prohlédnout a navštívit a hned víte, kterak česká a moravská šlechta bydlela v osmnáctém nebo devatenáctém století. Nemusíme však vlastnit Konopiště či Lednice nebo Červenou Lhotu, abychom si dopřáli kouzlo a šarm historického interiéru. I ve vlastním domě si můžeme zrealizovat nějaký ten dobový a historický interiér. InteretovyPoradce.cz však podotýká: Dopředu musíme počítat s tím, že zřízení historického interiéru nebude finančně levná záležitost. V zahraniční jsou za nejoblíbenější historické styly často pokládány a považovány styly koloniální a viktoriánské.

Viktoriánský styl bydlení

Viktoriánský styl se zejména hodí do dobových interiérů s vysokými stropy. Vyznačuje se velmi pohodlným luxusem a přepychem, které jsou doprovázeny velkým množstvím nábytku. Charakteristickým prvkem je vyřezávaný nábytek z tmavého dřeva, hlavně z dubu, mahagonu a ořechu. Tento vyřezávaný nábytek je bohatě zdobený ornamenty. Co se týče barevných odstínů viktoriánského stylu, tak nejčastějšími odstíny, které se používaly, byly odstíny tmavě červené, sametově zelené, karminové a zlaté.

Koloniální styl bydlení

Naproti tomu koloniální styl využíval malé množství nábytku. Koloniální styl se snažil propojit evropský styl architektury a designu s orientálními a exotickými prvky. Typickým znakem je nábytek z exotických dřevin jako asijský ořech, týk a kaučuk. Koloniální nábytek byl velmi často ozdobován zvířecími motivy. Tento historický styl vynikne spíše ve větších a otevřených prostorách. Pokud však nechcete příliš utrácet, ale rádi byste chtěli nějaký ten kousek historie doma mít, stačí navštívit nějaký starožitný obchod a koupit si třeba staré nástěnné hodiny či pěkně starou vyřezávanou malou komodu.

Publikováno: 12. 09. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Ema Foldyšová