Vinylové podlahy mají zelenou

Obliba vinylových podlah se neustále zvyšuje a to můžeme s klidem říci, že nad takovými podlahami donedávna spousta lidí spíše ohrnovala noc a dával přednost spíše laminátu. Důvodů, proč si pořídit právě vinyl je jistě několik. Vinylové podlahy dostávají prostor ukázat se v plné síle a pomalu ale jistě paradoxně vytlačují konkurenta v podobě laminátové podlahy.

Výhody vinylových podlah

Kromě výborných akustických vlastností a vhodnosti pro podlahové vytápění, jsou vinylové podlahy odolné proti opotřebení, oděru a dokonce i proti vlhkosti. Což je dobrá zpráva zejména pro ty, co chtěli tento typ do koupelny nebo do kuchyně. Tady se potýkáme s vodou skoro denně a nemusíme se bát, že bychom podlahu zničili. Vinyl je také velmi příjemný na dotyk a to také bosou nohou, takže nestudí a je vhodný i pro malé děti. Také cena je velmi příjemná a to v porovnání například z dřevěnou podlahou. Jako další výhodu bychom mohli také zmínit široký výběr sortimentu, barev, dekorů a vzorů, které jistě všechny mile překvapí. Možná je také imitace přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, mramor, žula, ale také korek anebo dlažba. Nabídka je opravdu široká a vybere se jistě každý. Vinylové dílce mohou mít i zvláštní strukturu, která přímo imituje daný vzor a tím získává na jedinečnosti. Místnost tak je designově opravdu dokonalá a může ladit s naším interiérem.

Jak na pokládku podlahy

Tak v prvé řadě musíme mít dokonale čistý, hladký a hlavně rovný povrch, protože jen tak může být práce kvalitní. V mnohých případech se právě podklad musí dobře vyrovnat a vyčistit, aby vše dopadlo tak jak má. Je to podstatné také pro její životnost, která se zde odhaduje na deset až dvacet let a to je jistě příjemné zjištění. V zásadě máme dvě možnosti pokládky. Jednou z nich je pokládka vinylu lepením a ta druhá klasickým zaklikávacím způsobem. Lepení vinylu je daleko náročnější a to nejen po pracovní stránce, ale také co se týká časové náročnosti. Je k tomu potřeba speciální lepidlo, které se nanáší celoplošně. Opět zde platí zásad čistého a rovného povrchu a určitě bychom se v tomhle směru měli obrátit na profesionální firmu, která se touto činností zabývá a má takové pokládání podlahy v malíčku. Podlahové vinylové dílce se lepí přímo na betonový podklad, není zde nutná jakákoliv podložka. To vlastně sníží náklady a tím vlastně ušetříme. Pokládky podlahy zaklikávacím způsobem je jednodušší a zřejmě ho zvládne každý dobrý a zručný kutil. V podstatě jde o podobný způsob pokládky jako je tomu u laminátové plovoucí podlahy. A stejně jako u laminátu je vhodná podložka. Zaklikávací systém tedy usnadňuje celou pokládku podlahy a můžeme také spolehlivě a dobře vyměnit poškozený dílec. Není třeba renovovat podlahu celou.

Údržba vinylové podlahy

Údržba vinylové podlahy je stejně důležitá jako její pokládka. Jde o to, že dobře udržovaná podlaha má pak samozřejmě delší životnost. Údržba vinylových podlah je velmi snadná a jednoduchá, nesmí se používat agresivní čistí prostředky. Některé čistící prostředky ale obsahují i látky, které mohou dobře povrch vinylu ochránit před poškozením. Zároveň také tyto prostředky zlepšují otěruvzdornost, zlepšují optiku celé krytiny, což zvyšuje jejich životnost, která se odhaduje až na dvacet let a to je jistě příjemné zjištění.

Publikováno: 11. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ema Foldyšová