Vše, co se vyplatí vědět o korozivzdorné oceli

Už jste někdy přišli do kontaktu s hutním materiálem? Že ne? To se určitě pletete. S hutním materiálem se totiž dostal do kontaktu opravdu každý, vždyť z něj máme vyrobenou celou řadu denně využívaných věcí v domácnosti. Například z nerezové oceli máme vyrobený dřez v kuchyni nebo příbory v šuplíku, chirurgové a lékaři mají své nádobíčko taktéž vyrobené z nerezové oceli. Do styku s hutními materiály tak nepřijdou jen zaměstnanci strojírenské firmy MSC MetPro, a. s., kde prochází hutní materiál mnohými výrobními procesy, jako je ohraňování, rovnání nebo tryskání. Hutní materiál je obrovská skupina materiálů, nerezová ocel je jen jedním z nich. Zaměřme se právě na ni, říká se jí totiž jinak i korozivzdorná ocel.

Nerezová ocel nereziví?

Nerezové oceli se říká korozivzdorná z jednoho prostého důvodu, lidé věří, že když se jedná o nerezovou ocel, tak zkrátka nereziví. Této mylné domněnky, kterou si pěstujeme v hlavách, využívají zejména podomní prodejci kuchyňských potřeb, kteří vám řeknou, že jejich nádobí nikdy nezreziví. A ejhle! Ono se to po pár umytích opravdu stane. Na úvod je proto nutné vyvrátit tuto domněnku. I když se v korozivzdorné oceli skrývá chrom, který vytváří poměrně odolnou ochrannou vrstvu na oceli před korozí, není ocel ani s chromem zcela imunní vůči nepříjemné a nežádoucí korozi.

Co je to korozivzdorná ocel

Jak již bylo zmíněno, korozivzdorné oceli se také jinak říká nerez, nerezová ocel nebo nerezavějící ocel (mylné označení). Jedná se o vysocelegovanou ocel, která má v sobě více chromu než jiné hutní materiály a než jiné druhy oceli. I díky tomu je odolnost vůči korozi daleko větší než u jiných druhů hutních materiálů. Korozivzdorná ocel se rozděluje dle chemického složení a struktury, a to do tří základních skupin - dělí se na feriticko-austenitickou ocel, martenziticko-austenitickou ocel a poloferitickou ocel. Jednotlivé skupiny obsahují trochu jiné množství chromu a dalších látek, které dělají z ocele ocel.

Publikováno: 28. 02. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová