Jak to bude s cenou vody v roce 2023? Víme, o kolik zdraží i jak za ni ušetřit!

Rostoucí ceny energií jsou pro většinu domácností velmi nepříjemné – a pro některé dokonce katastrofální. V příštím roce by však měla zdražit i voda. S čím bychom měli počítat a co se dá udělat, aby byla spotřeba, a tedy i cifra na faktuře, výrazně nižší?

​Kolik stojí voda nyní?

Průměrná cena vody v roce 2022 činí 97,53 korun za kubík (tj. za 1000 litrů). Tvoří ji vodné (49,88 koruny) – částka za odebranou pitnou a užitkovou vodu, ale také stočné (45,88 koruny), což je poplatek za odvod vody do kanalizace. Pokud vás zajímá cena za 1 litr, stačí udávanou cenu vydělit 1000. Momentálně stojí litr vody 0,097 Kč a 10 litrů vychází zaokrouhleně na 1 Kč. Za určitých okolností lze požádat o snížení stočného. Konkrétně v souvislosti s používáním ČOV nebo využíváním bazénové vody na zálivku.

​Kolik bude stát voda v roce 2023?

Že voda v příštím roce zdraží, je prakticky jisté. Není však jasné o kolik. S přihlédnutím k dlouhodobým trendům lze očekávat cca 20% zdražení. Některá média již předeslala navýšení ceny o více než třetinu. Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Vilém žák uvedl, že v roce 2023 voda průměrně podraží o 10-30 % v závislosti na lokalitě.

​Jak za vodu ušetřit?

Možností, jak ušetřit za vodu, je celá řada. Například výměna staré toalety za moderní typ, který umožňuje dva druhy splachování (malé a velké). Případně pořízení spořiče vody na WC.

Ušetřit se dá také při osobní hygieně. Není tajemstvím, že při sprchování proteče mnohem méně vody než při koupání. A ještě o něco levnější bývá s úspornou sprchovou hadicí. U většiny baterií (tedy i v kuchyni či jinde) snížíte spotřebu namontováním perlátoru. Zřejmě největší možné úspory však dosáhnete sběrem dešťové vody. Pořídíte-li si nádrž na dešťovku, budete ji moct využívat na zálivku, ale také na splachování, praní prádla a mnohé další činnosti na zahradě i v domácnosti.

Publikováno: 07. 12. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Ema Foldyšová