Domů » Jaký druh cihel?
Nezařazené

Jaký druh cihel?

Bez cihel si dnes nedokážeme představit naše stavebnictví. Málokdo však ví, že cihly se ve stavebnictví používají už téměř 6000 let. Jedná se tedy o jeden z nejstarších stavebních materiálů.

Cihla je stavební prvek, který se vyrábí z hlíny. Vedle vypalovaných cihel známé ještě cihly sušené, v Česku známé jako vepřovice.

Cihly se používají stále. Výrobní způsob pálení cihel v podstatě zůstal stále stejný. Mění se pouze vnitřní struktura, která zvýšila kvalitu materiálu.

Dnes se cihly různým způsobem tvarují a jsou děrované, takže mají lepší tepelně izolační vlastnosti.

Nejnovější novinkou jsou však tzv. broušené cihly. To jsou cihly, které mají ložné plochy zabroušené do vodorovných rovin. Tenhle typ cihel se spojuje pomocí speciálních tenkovrstvých malt či pěny. Výsledná tloušťka takové spáry je pak pouze 1 mm. Výhodou broušených cihel je, že se výrazně snížila pracnost zdění a rovněž se také zkrátila doba provedení zdiva.

V současné době rozdělujeme cihly na cihly pro obvodové zdivo, cihly pro vnitřní nosné zdivo, cihly pro příčky, cihly pro zvukově izolační zdivo a ostatní cihelní výrobky.

Jak je vidno, cihly se neustále prodávají a jdou na odbyt. Cihla má totiž stále řadu perfektních vlastností, které přispívají k pohodě a harmonii bydlení. Postavený dům z cihel nepodléhá totiž velkým změnám vnitřní teploty. Teplota uvnitř domu je tak víceméně konstantní. Dnešní cihelné tvarovky rovněž dobře tlumí hluk. Cihly jsou také šetrné k lidskému zdraví i životnímu prostředí. Z cihel se neuvolňují žádné pro člověka chemicky škodlivé látky, protože při výrobě cihel se nepoužívají žádné chemické přísady. Nadto má cihla neomezenou životnost. Cihla nehnije a dokonce ani červotoči si na cihle nepochutnají.

Zdá se, že cihly budou i nadále základním stavebním prvkem.

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Reklama

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.