Postrach jménem tesařík: Tipy, jak se ho zbavit

Některé druhy tesaříka jsou nesmírně vzácné. Například tesařík javorový, který se nedávno vrátil na Šumavu. Jiné druhy nejsou vzácné ani trochu – a dokonce jsou natolik nevítané, že bychom se jich rádi nadobro zbavili. Své o tom vědí majitelé napadených dřevěných krovů, na nichž si pochutnaly larvy tesaříka krovového. Tesařík krovový patří mezi nejobávanější škůdce dřeva. Na otázku, jestli je horší než dřevomorka, je sice těžké odpovědět, ale „starého známého“ červotoče poráží snad ve všech disciplínách. Je mnohem odolnější, a navíc nenápadný. Než si ho všimnete, může být pozdě.

​V ohrožení není jen krov

Druhový název „krovový“ sice vyvolává dojem, že doménou nenažraného brouka jsou především trámy krovů. Je to pravda, ale i tak nepohrdne takřka jakýmkoliv sloupem, podlahou či plotem. A nevyhýbá se ani nábytku a novostavbám. Larvám, které se vyvíjejí několik let, chutná především měkké suché dřevo jehličnanů. Život dospělého tesaříka je poměrně krátký – i tak během něj stihne naklást až 200 vajíček. Larvy ve dřevě žijí, razí v něm chodbičky, a na konci larválního stádia se zakuklí, aby v podobě 6 až 10 mm brouka vylezli na denní světlo přes vyhlodaný výletový otvor.

​Jak poznáte, že s vámi tesařík sdílí bydlení?

Tesařík není právě společenský tvor. Jeho přítomnost mnohdy poznáte až v momentě, kdy je napadené dřevo nevratně zdecimováno. Určité indicie vás však k ostražitosti vyburcovat mohou. Rozhodně zpozorněte, pokud v noci uslyšíte zlověstné chroupání a vrzání. Dřevokazný hmyz je nejaktivnější nad ránem. A když se ze dřeva sypou drobné piliny, je „vymalováno“.

​Likvidace je náročná, jak na ni?

Jak zlikvidovat kolonii larev tesaříků, která se rozhodla usídlit ve vašem krovu nebo na jiném místě v domě? V prodeji jsou speciální insekticidy, jež fungují spolehlivě – ovšem pouze v případě, že se dostanou až k larvám. To je obvykle možné pouze pod tlakem (služba se nazývá vysokotlaká impregnace) až 30 barů. Další možností je likvidace mikrovlnným zářením. Výhodou této metody je fakt, že se dřevo nemusí navrtávat. Nevýhodou cena, která je oproti impregnaci až několikanásobná).

Publikováno: 24. 08. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová