Domů » Stavební materiály
Nezařazené

Stavební materiály

Ke každé stavbě novostavby nebo rekonstrukci starší stavby potřebujeme mnoho stavebního materiálu, který je na našem trhu nabízen mnoha českými i světovými výrobci a z toho se odvíjí i jeho cenové relace. Stavební materiál nakupujeme dle potřeby k činnosti, kterou chceme na stavbě vykonávat. Pokud chceme např. ušetřit za energie, tak nesmíme na své nemovitosti opomenout dostatečnou tepelnou izolaci, kterou zaručí tepelně-izolační materiály extrudovaný polystyren nebo fasádní polystyren a k dokonalému zateplení ještě na tyto tepelně-izolační materiály aplikujeme vyztužovací fasádní mřížku, tj. perlinka. Pro zastřešení teras, pergol nebo garážového stání jsou vhodné prosvětlovací polykarbonátové desky. A takto bychom mohli pokračovat dále.

Už v historii se druh stavebního materiálu na stavbu různých staveb rozlišoval dle dostupnosti materiálu, lokality a využití stavby a majetnosti majitele stavby.

Mezi nejstarší stavební materiály, které byly využívány především na vesnicích, určitě patří přírodní a dostupné materiály jako jsou dřevo, hlína či hliněná mazanina a sláma. Tyto materiály zaručovaly dobré tepelně-izolační vlastnosti, ale jejich nevýhodou byla snadná hořlavost a podléhání zvýšené vlhkosti. Dřevo se využívalo jako nosné konstrukce staveb (roubené nebo hrázděné stěny, povalové a trámové stropy, konstrukce krovů) nebo nenosné konstrukce – výplňové (dřevěná okna, dveře, vrata) a krycí (šindelová střešní krytina). Hlína se používala pro stavbu hliněných stěn a pro výrobu hliněné mazaniny, jež po nanesení na stavbu zvyšovala protipožární odolnost snadno hořlavé dřevěné konstrukce. Ze slámy se tvořila volně ložená nebo došková krytina a byla součástí hliněných konstrukcí a nepálených cihel.

Spalné materiály (dřevo, sláma) byly i na úkor jejich dobrých tepelně-izolačních vlastností brzy vystřídány protipožárně odolnými materiály a to kamenem , pálenými cihlami a břidlicí, kterým se muselo přizpůsobit vytápění obytných místností domu. Kámen se nejprve sbíral na polích a po okolí a později byl těžen v lomech. Používal se na zdění stěn a kleneb, ale rovněž na břidlicovou střešní krytinu.

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.