Domů » Stavební materiály
Nezařazené

Stavební materiály

Ke každé stavbě novostavby nebo rekonstrukci starší stavby potřebujeme mnoho stavebního materiálu, který je na našem trhu nabízen mnoha českými i světovými výrobci a z toho se odvíjí i jeho cenové relace. Stavební materiál nakupujeme dle potřeby k činnosti, kterou chceme na stavbě vykonávat. Pokud chceme např. ušetřit za energie, tak nesmíme na své nemovitosti opomenout dostatečnou tepelnou izolaci, kterou zaručí tepelně-izolační materiály extrudovaný polystyren nebo fasádní polystyren a k dokonalému zateplení ještě na tyto tepelně-izolační materiály aplikujeme vyztužovací fasádní mřížku, tj. perlinka. Pro zastřešení teras, pergol nebo garážového stání jsou vhodné prosvětlovací polykarbonátové desky. A takto bychom mohli pokračovat dále.

Už v historii se druh stavebního materiálu na stavbu různých staveb rozlišoval dle dostupnosti materiálu, lokality a využití stavby a majetnosti majitele stavby.

Mezi nejstarší stavební materiály, které byly využívány především na vesnicích, určitě patří přírodní a dostupné materiály jako jsou dřevo, hlína či hliněná mazanina a sláma. Tyto materiály zaručovaly dobré tepelně-izolační vlastnosti, ale jejich nevýhodou byla snadná hořlavost a podléhání zvýšené vlhkosti. Dřevo se využívalo jako nosné konstrukce staveb (roubené nebo hrázděné stěny, povalové a trámové stropy, konstrukce krovů) nebo nenosné konstrukce – výplňové (dřevěná okna, dveře, vrata) a krycí (šindelová střešní krytina). Hlína se používala pro stavbu hliněných stěn a pro výrobu hliněné mazaniny, jež po nanesení na stavbu zvyšovala protipožární odolnost snadno hořlavé dřevěné konstrukce. Ze slámy se tvořila volně ložená nebo došková krytina a byla součástí hliněných konstrukcí a nepálených cihel.

Spalné materiály (dřevo, sláma) byly i na úkor jejich dobrých tepelně-izolačních vlastností brzy vystřídány protipožárně odolnými materiály a to kamenem , pálenými cihlami a břidlicí, kterým se muselo přizpůsobit vytápění obytných místností domu. Kámen se nejprve sbíral na polích a po okolí a později byl těžen v lomech. Používal se na zdění stěn a kleneb, ale rovněž na břidlicovou střešní krytinu.

Přidat komentář

Klikněte zde pro přidání komentáře

Reklama

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.