Varovné signály, které vás upozorní na nutnost výměny střešních oken

Součástí řady českých domácností jsou v dnešní době střešní okna, která patří k hitům v oblasti nemovitostí, stavebnictví a bytové architektury. Jenže kromě toho, že působí velmi efektně, mají i své nedostatky. Oproti klasickým oknům jsou totiž mnohem více namáhaná, tudíž je nutné počítat s jejich častější renovací a výměnou. Jak poznat, kdy nastal čas pozvat si odborníky na střešní okna?

Nízká tepelná izolace

Pokrok ani v této oblasti nelze zastavit. Nové střešní okno má dnes úplně jiné základní parametry nežli modely z doby před 15 – 20 lety. Stará střešní okna již nemusejí vyhovovat z hlediska tepelné izolace, což je problémem hlavně v objektech, kde jako majitelé kladete důraz na dosažení nízkoenergetického standardu bydlení. Nekvalitní izolace je tedy hlavním faktorem, proč by se měla výměna střešních oken provést.

Zhoršená manipulace s okny

Značnou část střešních oken trápí rychlé opotřebení kování a manipulačních prvků. Přeci jen jde o složitější systémy. Jakmile zjistíte, že vám střešní okno v místnosti nejde dobře otevírat a zavírat, případně vysledujete nějaké větší mezery v drážkách apod., je dobré co nejdříve kontaktovat odbornou firmu. Výrobce střešních oken, společnost ROTO střešní okna, která se zaměřuje rovněž na výměny a renovace střešních oken Vám doporučí, jaký typ výměny je pro vás nejvhodnější. Kompletní rekonstrukci, včetně náhrady vnitřního ostění pak zajistí certifikovaná montážní firma, kterou najdete na webových stránkách zmíněné společnosti.

Tvorba vlhkosti v okolí oken

Jako laici nejčastěji poznáte fakt, že nastávají potíže se střešními okny, dle tvorby vlhkých míst v okolí samotných oken. Pokud tento jev podceníte a nebudete na něj reagovat, dojde dříve či později k tvorbě plísní, což už může být poměrně závažný problém, kvůli němuž se zhorší nejenom komfort bydlení, ale také vaše zdraví. Z těchto důvodů si opět zajistěte odbornou prohlídku, na jejímž základě zjistíte, zda je renovace či výměna střešních oken nezbytná, nebo budou stačit drobné úpravy, respektive zda nejsou potíže způsobené spíše nevhodnou izolací střechy.

Publikováno: 16. 09. 2021

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ema Foldyšová