Zahradní architektura
Mezi zahradní architekturu lze zařadit i pergolu. Pergola nám může sloužit jako místo odpočinku v oáze naši rozkvetlé a pestrobarevné zahrady.
Nejčastěji stavěné pergoly bývají dřevěné, případně v různých zajímavých kombinacích dřeva, kovu a zdiva.
Pergolu si můžeme udělat sami nebo vše svěřit dodavatelské firmě. Pokud si vyberete druhou variantu, vysvětlete dodavatelské firmě své základní požadavky a nároky. Při stavbě pergoly byste měli také vědět, že při vazbě jakékoliv pergoly na dům je nutný územní souhlas. Bez tohoto povolení nemůžete žádnou pergolu k svému domu postavit. Naopak, volně stojící pergola nevyžaduje žádný souhlas ani ohlášení. Musí pouze stát nejméně dva metry od plotu vašeho souseda.
Při stavbě pergoly také dobře zvažte, zda chcete mít pergolu se střechou nebo bez střechy. Rovněž velkou pozornost věnujte podlaze a dalším doplňkům, které mohou vaši pergolu obohatit. V pergole můžete mít nataženou elektřinu, přivedenou vodu nebo postavený krb či udírnu.
Jak jsme si řekli již na začátku, nejčastějšími pergolami jsou pergoly dřevěné. Tyhle dřevěné pergoly jsou většinou z hoblovaného smrkového dřeva. Nezapomeňte, že dřevěnou konstrukci je žádoucí ošetřit příslušnými laky a nátěry. Jedná se o venkovní stavbu, takže důkladný nátěr, především všech spojů, kde působí voda a sníh, je potřeba udělat několikrát. Střecha pergoly je zpravidla pokryta lehkou střešní krytinou.
Když si postavení pergoly budeme zadávat i nějaké firmy, vězte, že dobrá firma vám pergolu postaví do dvou a až tří dnů. Ceny pergol jsou opravdu velmi různé. Záleží hodně na délce a materiálů celé pergoly. V obchodech a hypermarketech se ceny menších a jednodušších pergol pohybují od 10 000 kč nahoru.
Pokud v létě rádi sedíte a jíte na zahradě, pergolu určitě velmi často s chutí využijete.
Publikováno: 14. 04. 2011
Kategorie: Ostatní