Domácí sauna pro komfortní bydlení

Sauna je v mnoha směrech velmi oblíbeným místem pro všechny, kdo mají rádi klid, odpočinek a hlavně relaxaci. Je známá již od nepaměti a její blahodárné účinky znali již staří Římané. Lázně tady znamenali ale nejen místo odpočinku, ale i místo pro setkání přátel, senátorů a měšťanů. Dnešní doba je velmi uspěchaná a sauna tady znamená právě místo odpočinku, kde stres zůstává za dveřmi a člověk zde nabere energii. Ve Finsku je sauna skoro v každém domě a lidé si sem chodí také popovídat a zrelaxovat nejen své tělo, ale i duši a očistit mysl.

Trocha historie

Jak praví finská legenda, kdysi dávno ukápla kapka dešťové vody přes střechu a dopadla na krb, voda se z ohřívaných kamenů, která naplnila malý dům, změnila na páru. Tak nějak vznikla sauna, která je nedílnou součástí finské kultury a datuje se do dávných dob. Různé druhy saun najdeme v mnoha zemích a kulturách po celém světě. Finové jsou největšími nadšenci domácí sauny ve srovnání s jinými obyvateli severských zemí a tradičně ji navštěvují i několikrát týdně. Sauna má velmi pozitivní účinky na náš imunitní systém. Pravidelným saunováním tak můžeme zvýšit naši obranyschopnost a v zimním období tak bacily nemají šanci. navíc se z těla vyplavují škodlivé látky a naopak se vyplavuje hormon štěstí a člověk se cítí opět jako znovuzrozený. Člověk tak má i lepší pleť, sauna je vhodná pro jedince trpící dýchacími problémy a je to skvělá rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

Sauna domácí nebo saunová kabina

Podle finské technologie je sauna místností, kde je pára nahrazena suchým teplem, kde je vlhkost vzduchu až 25% a teplota v místnosti dosahuje od 80 do 110 stupňů Celsia. Pokud uvažuje o realizaci vlastní sauny, má to své výhody. Jednak si můžeme saunu dopřát kdykoliv se nám zachce, saunu si můžeme také postavit podle sebe a svých požadavků a hlavně máme své soukromí. V podstatě máme dvě možnosti, buď si postavíme saunu sami třeba na naší zahradě v blízkosti zahradního bazénu nebo si pořídíme saunovou kabinu. U té druhé varianty je také možnost dokonalé kabiny přímo na míru. Využijeme tak každý centimetr v domě a problém nebude ani s atypickým prostorem. Pokud bychom chtěli tedy saunu postavit jako zahradní domeček, musíme se připravit na takovou malou dřevěnou stavbu se vším všudy. Je třeba si vybrat vhodný a kvalitní materiál, izolaci, saunová kamna a také musíme mít malý projekt. I tohle všechno nám mohou připravit odborníci firmy, kteří se touto činností zabývají, ale lze tuto variantu provést i svépomocí.

Dřevěný materiál je základ

saunu můžeme postavit prakticky z jakéhokoliv dřeva, ale jsou přece jen druhy,které se ke stavbě hodí víc. jde zejména o klasické jehličnany , jako jsou smrk, borovice nebo modřín, ale můžeme mít saunu také z osiky, olše nebo lípy. Ti z nás, kdo by toužil spíše po exotice, luxusu a má také mnohem více peněz, si mohou saunu postavit například z afrického stromu abachi nebo z cedru, který je i v načervenalé barvě, záleží na odrůdě. Co se týká izolace tak tady musíme podotknout, že je to velmi důležitá etapa výstavby domácí sauny. Bez ní totiž sauna ztrácí účinek a naše peněženka tak prakticky vyhazuje finance oknem. Klasickou izolací je minerální nebo čedičová vata, ale novinkou na trhu jsou i PU panely, které jsou vlastnostmi podobné klasickému polystyrenu. jako izolant jsou ovšem velmi spolehlivé.

Publikováno: 08. 02. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Ema Foldyšová