Domů » Domácí sauna pro komfortní bydlení
Tipy a rady

Domácí sauna pro komfortní bydlení

Sauna je v mnoha směrech velmi oblíbeným místem pro všechny, kdo mají rádi klid, odpočinek a hlavně relaxaci. Je známá již od nepaměti a její blahodárné účinky znali již staří Římané. Lázně tady znamenali ale nejen místo odpočinku, ale i místo pro setkání přátel, senátorů a měšťanů. Dnešní doba je velmi uspěchaná a sauna tady znamená právě místo odpočinku, kde stres zůstává za dveřmi a člověk zde nabere energii. Ve Finsku je sauna skoro v každém domě a lidé si sem chodí také popovídat a zrelaxovat nejen své tělo, ale i duši a očistit mysl.

Trocha historie

Jak praví finská legenda, kdysi dávno ukápla kapka dešťové vody přes střechu a dopadla na krb, voda se z ohřívaných kamenů, která naplnila malý dům, změnila na páru. Tak nějak vznikla sauna, která je nedílnou součástí finské kultury a datuje se do dávných dob. Různé druhy saun najdeme v mnoha zemích a kulturách po celém světě. Finové jsou největšími nadšenci domácí sauny ve srovnání s jinými obyvateli severských zemí a tradičně ji navštěvují i několikrát týdně.

Sauna má velmi pozitivní účinky na náš imunitní systém. Pravidelným saunováním tak můžeme zvýšit naši obranyschopnost a v zimním období tak bacily nemají šanci. navíc se z těla vyplavují škodlivé látky a naopak se vyplavuje hormon štěstí a člověk se cítí opět jako znovuzrozený. Člověk tak má i lepší pleť, sauna je vhodná pro jedince trpící dýchacími problémy a je to skvělá rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

Sauna domácí nebo saunová kabina

Podle finské technologie je sauna místností, kde je pára nahrazena suchým teplem, kde je vlhkost vzduchu až 25% a teplota v místnosti dosahuje od 80 do 110 stupňů Celsia. Pokud uvažuje o realizaci vlastní sauny, má to své výhody. Jednak si můžeme saunu dopřát kdykoliv se nám zachce, saunu si můžeme také postavit podle sebe a svých požadavků a hlavně máme své soukromí. V podstatě máme dvě možnosti, buď si postavíme saunu sami třeba na naší zahradě v blízkosti zahradního bazénu nebo si pořídíme saunovou kabinu. U té druhé varianty je také možnost dokonalé kabiny přímo na míru. Využijeme tak každý centimetr v domě a problém nebude ani s atypickým prostorem.

Pokud bychom chtěli tedy saunu postavit jako zahradní domeček, musíme se připravit na takovou malou dřevěnou stavbu se vším všudy. Je třeba si vybrat vhodný a kvalitní materiál, izolaci, saunová kamna a také musíme mít malý projekt. I tohle všechno nám mohou připravit odborníci firmy, kteří se touto činností zabývají, ale lze tuto variantu provést i svépomocí.

Dřevěný materiál je základ

saunu můžeme postavit prakticky z jakéhokoliv dřeva, ale jsou přece jen druhy,které se ke stavbě hodí víc. jde zejména o klasické jehličnany , jako jsou smrk, borovice nebo modřín, ale můžeme mít saunu také z osiky, olše nebo lípy. Ti z nás, kdo by toužil spíše po exotice, luxusu a má také mnohem více peněz, si mohou saunu postavit například z afrického stromu abachi nebo z cedru, který je i v načervenalé barvě, záleží na odrůdě.

Co se týká izolace tak tady musíme podotknout, že je to velmi důležitá etapa výstavby domácí sauny. Bez ní totiž sauna ztrácí účinek a naše peněženka tak prakticky vyhazuje finance oknem. Klasickou izolací je minerální nebo čedičová vata, ale novinkou na trhu jsou i PU panely, které jsou vlastnostmi podobné klasickému polystyrenu. jako izolant jsou ovšem velmi spolehlivé.

Reklama

Developer FINEP nabízí výhodný prodej bytů Praha. Prohlédněte si nabídku na www.finep.cz.

Potřebujete odbornou montáž plastových oken? Firma Oknoplastik je vám k službám!

Pro stavebníky

Prodej nerezové oceli

Nerezové oceli v jakosti 1.4541, 1.4571, 1.4435 a hliníkové desky.

Kde seženete skvělé ubytování?

Pokud si plánujete v blízké době stavět své vlastní bydlení, dům či chatu, je dobré najít inspiraci abyste si svůj vysněný domov postavily nejlépe jak se dá. Inspirace ze všech koutů ČR a SR můžete čerpat na stránce chaty a chalupy, která nabízí ubytování v celé České republice i na Slovensku. Každý objekt má svou obsáhlou fotogalerii, takže určitě bude z čeho vybírat jednak dovolenou a jednak inspiraci.