Sruby nejsou dnes jen výsadou víkendového bydlení

Městský shon a rychlé tempo života stále více doslova dráždí obyvatele města. S touhu dostat se z rušného města, aby byli blíž k přírodě a klidu. Důkazem toho je neustálý růst takových srubů v ekologicky čistých oblastech. V současné době můžeme bezpečně říci, že prestiž bydlení mimo město neustále roste, stejně jako exponenciálně rostoucí poptávka po dřevěných domech a chatkách. Dřevo je ekologicky bezpečný a živý materiál, ideální pro stavbu krásného, ​​spolehlivého a odolného domu.

Materiál je nejdůležitějším faktorem při stavbě srubu

Sruby na klíč se stavějí převážně z jehličnatých dřevin, ale výjimkou nejsou ani listnaté stromy. Vhodná je borovice, smrk, osika, ale dřevěné domy ze sibiřského modřínu a červeného kanadského cedru jsou zvláště dokonalé. Dřevo těchto druhů je obdařeno speciálními vlastnostmi, díky nimž srub dokonale snáší ty nejtěžší podmínky i ve vlhkém prostředí, jsou dobře odolné vůči tvorbě hub, plísní a napadení hmyzem. Určitě bychom měli myslet také na to, že dřevo kácené v zimě má pro stavbu srubu daleko větší váhu. V zimním období totiž v kmenu stromu není žádný mokrý průtok a takové dřevo díky nízké přírodní vlhkosti rychle schne. Je také chráněno před bakteriemi a parazity.

Výhody srubu

Sruby jako dřevěné stavby, si zachovávají mnoho vlastností, které u cihlových domů nenajdeme. Dřevo je ekologický materiál, má vynikající a nenahraditelnou strukturu a sruby si zachovávají vůni dřeva po dlouhou dobu. I po několika letech si nájemníci mohou vychutnat jemnou vůni dřeva. Jedinečné mikroklima, které ve srubu panuje, je velkou výhodou takových dřevěných staveb. Vlhkost je zde regulována přirozeně. Dřevo má totiž zvláštní vlastnost, která mu dává jedinečnost, dřevo doslova dýchá a tak vzduch ve srubu cirkuluje. Samozřejmě se musí dobře větrat a nemusíme pak mít strach, že nám bude srub hnít nebo, že nám bude zima. Současně však schopnost přirozeného větrání žádným způsobem neovlivňuje tepelně izolační vlastnosti domu: dřevostavba z kulatého dřeva zůstává teplá v jakémkoli počasí. Další výhodou je jistě jeho pořizovací cena, která je pro investory jistě velmi zajímavá. nemusíme se pak po dokončení stavby trápit s tím, jakou barvou vymalujeme ložnici nebo jaká tapeta se hodí do dětského pokoje. Zdůraznit je třeba i dobu, za kterou je srub postaven. Tady můžeme bydlet za několik týdnů, protože stavba je vlastně taková stavebnice z větších dílů a stavba tak plyne rychleji. Odpadají zde také tzv.mokré cesty stavby, takže je možné stavět prakticky kdykoliv.

Profesionální stavební firma

Samozřejmě musíme podotknout, že bez odborných rad profesionálů, kteří se zabývají realizací takovýchto domků se bohužel neobejdeme. proto se nebojme oslovit některou z nich. Mají praktické zkušenosti, které předávají dál a pod jejichž rukama roste vždy dokonalé a originální dílo, na které jsou všichni právem hrdí. Některé firmy nabízejí i možnost klasické stavby na klíč, která obsahuje nejen projekt, ale i samotnou stavbu a stavební dozor. Dnes technologie dřevěného bydlení zažívá znovuzrození a dřevěné domy, postavené na klíč, se stávají stále oblíbenějšími na trhu nejen nízkopodlažních staveb.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Ema Foldyšová